18x15x10 cm műanyag láda, amely a csárda kerítésén kívül található lepényfa árnyékába lett elrejtve. A csárda tulajdonosa tud a ládáról, nyugodtan lehet keresgélni. A pótjelszó leolvasható a csárdában található egyik régi, használaton kívüli konyhai eszközben. A láda rejtésről fényképeket kérem ne tegyenek fel az oldalra! A csárda nyitvatartási ideje minden nap 8-22-ig.
Megszületett és kalandos útjára elindult Follow-Me TravelBug ! TB8GEH2
A ládába TravelBug és Geocoin helyezhető!.
Megközelítése
A rejtekhely a Hortobágyot átszelő 33-as főúton Kócsújfalu szélén a Nagyiváni elágazásnál található. Megközelíthető Tiszafüred, valamint Hortobágy felől gépkocsival és busszal egyaránt.
Járművünket kiépített parkolóban hagyhatjuk itt: N 47° 32,812' E 20° 55,107' 91 m [GCKPRO+parkolo]
Busszal megközelíthető közvetlen Debrecen és Tiszafüred felől. Aktuális menetrend elérhető itt. Menetrend tervezés
Miért fontos a rejtés számunkra?
Gyermekünk születését követően egy családi utazás során tévedtünk az újranyitott csárdához. A meghitt élmény magával ragadott nemcsak minket hanem gyermekünket is, akivel együtt azóta a Kaparó Csárda törzsvendégei lettünk. Külön élményt nyújt a Kaparó Csárda és környékének megismerése.
Mit kell tudni a látványosságról?
A Kaparó Csárda a 33-as főúton, Kócsújfalu mellett található.
Mint arra neve is utal, az 1936-ban épült épület eredetileg útkaparó háznak készült, nem tartozik a történelmi csárdák körébe. Két útkaparó család élt a házban: Négyesi és a Konyári család. A két család feladata volt a 33-as makadám főútnak a fenntartása, karbantartása, gödrök betömése, árokpart rendbetétele, télen a hómentesítése. Közel 9 kilométert kellett rendben tartaniuk Tiszafüred, valamint Hortobágy irányába. A Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) területén a mai napig álló útkaparó házak még a Szálkahalmi őrház és a Pásztortanya fogadó épülete.
Rövid történelmi visszatekintés
A főút leaszfaltozását követően az épület értékesítésre került, boltként működött tovább, majd az 1970-es években vendéglőként szolgált a helybéli lakosság számára. A csárdával szemben leágazó földút mentén 13 tanya alkotta a "Pipagyújtó" sort, amelyek gyermekei a górési iskolába jártak. A környéken a 80-as években megfogyatkoztak a tanyák, a helybeliek kiszolgálása helyett az utazók ellátására csárdává építették át, amely végül 2002-ben bezárt. A lepusztuló épületet a Látóképi Csárda egyik alkalmazottja megvásárolta és saját kezűleg felújította, 2012-ben újra megnyílt és azóta is fogadja a vendégeket. Lelke van a helynek: belső terei megőrizték az eredeti útőrház-jelleget. A csárda folyamatos szépítéséről elsősorban a visszajáró vendégek gondoskodnak, gyakorlatilag gazdag néprajzi kiállítással találkozhat a betérő vendég. Górés-tanya
A Kaparó Csárdával szemközt a Tisza által épített homokhát húzódik, amelyből a 33-as főút-hoz korábban homokot termeltek ki. A termelés befejezése után a meredek partfalakat partifecskék és gyurgyalagok vették birtokba. A HNP védelmét élvezve mai napig is fészkelőhelyként használják a visszatérő madarak. A parkolóból vagy a kilátóból közelről, zavarás nélkül megfigyelhetők. A partfal fölött húzódó valamikor szántóterületen a nemzeti park gyep-visszatelepítési kísérlete zajlik. A rekonstruált gyepben megtalálható több, löszpusztai társulásra jellemző faj, pl. a macskahere (Phlomis tuberosa) állománya is. HNP LIFE-Nature Program
Környéken található nevezetességek
Kócsújfalu - Magyar Gulág
A település az 1950-es években alakult meg Tiszafüred peremkerületeként. A település a kommunista rezsim megbocsájthatatlan bűneinek egyik szimbólumává vált: a Rákosi-diktatúra éveiben a Hortobágyra telepítették ki az "osztályidegen elemeket", megteremtve ezzel a magyar Gulágot. Az ezzel kapcsolatos történeti kutatómunka színhelyéül Kócsújfalut jelölték ki, ennek kapcsán 2010-ben lerakva egy emlékkápolna alapjait is.
A Hortobágy és környékén 12 zárt tábort létesített a hatóság 1950 júniusától. 1950 és 1953 között mintegy tízezer embert telepítettek ki bírói ítélet nélkül. Családok ezreit vitték az alföldi munkatáborokba az ország nyugati és déli határvidékéről. Fegyveres őrizet mellett, embertelen körülmények között kellett kényszermunkát végezniük a Hortobágy és környéki állami gazdaságokban egészen 1953. év végéig amikor feloszlatták a táborokat. Hortobágyi telepesek
Egyek-Pusztakócsi-mocsarak Természetvédelmi Terület
Az Egyek-Pusztakócsi-mocsarak Természetvédelmi Terület egy jelentős természeti értéket képviselő vizes élőhely Magyarországon, az Alföld középső részén, Hortobágytól nyugatra, a Tisza egykori öntésterületei helyén. Kerékpáros vagy gyalogtúra keretében bejárható a tanösvény, amelynek legfontosabb állomásai bemutatják a Fekete rét mocsarának élővilágát, a Górés-tanyai madárrepatriáló telepet, és a Meggyes csárdamúzeumot.
A mocsárrendszer a ramsari egyezmény oltalma alatt álló nemzetközi jelentőségű vizes élőhely, és a Hortobágyi Nemzeti Park részeként 1999 óta szerepel az UNESCO Világörökség-listáján "kultúrtáj" kategóriában.
Ma a mocsarak nagy részét nádasok borítják, amelyekbe keskeny-és széleslevelű gyékény, kötőkáka és tavi káka állományai vegyülnek. HNP - Vizes élőhelyek rehabilitációja
Tiszafüredi nyaralás első napján Hortobágy felé menet álltunk meg a csárdánál. Profi rejtés, tartalmas láda. A csárdába nem mentünk be, de legközelebb, ha erre járunk pótoljuk. Főleg annak fényében, hogy a híres Hortobágyi Csárdában kicsivel később 1375 forintért ittam egy kávét (900 Ft a hosszú kávé + 350 Ft a kis (~6 cl) hideg tej + 10% szerviz díj), oda viszont még egyszer biztos nem.
20/21. Születésnapi két napos ládatúra huszadik találata. Már a moderálás fázisában is nagyon tetszett ez a láda, és egyáltalán nem okozott csalódást a valóságban sem. Olyan kevés igazi jó csárda van még jó állapotban, finom kajával, régimódi tökéletes kiszolgálással, hogy mindegyikre nagyon kell, hogy vigyázzunk. Ez a napunk, egyrészt a nagy távolság, másrészt a hőség miatt meglehetősen fárasztó volt, és nagy kár, hogy már olyan korán megéheztünk, hogy megettünk mindent ami nálunk volt és így már nem voltunk éhesek. De vissza fogunk térni, az biztos. Nagyon örülök, hogy láda került ide, köszi a rejtést!
TFTC & TFTH!
A ládagazdának köszönöm a rejtést és ezáltal az újabb pontszerzési lehetőséget.
A koordináták pontosak, a hint korrekt.
Láda: OK
Logbook: OK
TB in: 0
TB out: 0
Visited some GC and TB! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam a 13. Zemplén-Bükki geotúra keretén belül vaj+zs és BPeterDV társaságában. [g:hu 1.6.7]
--
CV-Ještěrka TB-t kivettem, viszem tovább a Balatonhoz...
Mára a Tisza-tavon épített új - Fattyúszerkő és Bölömbika - kilátók felkeresésére terveztünk Anitával, Beával és kectammal egy motorcsónakos túrát, majd levezetésként még megkerestünk két közeli ládát a környéken.
Az első a Kaparó Csárda volt, ahol - mivel éppen ebédidő volt - meg is ebédeltünk.
A csárda berendezése nagyon tetszett, a sok felhalmozott régi tárgy hangulata kellemes emlékeket idézett.
A láda is rendben van, tiszta, száraz logfüzet és ajándékok.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Bővebben később. Csaba és Tamás [Geoládák v3.11.3]
Ügyesen kivitelezett álca. A csárdát csak kívülről láttuk, mert épp zárva volt.
Most már tudom, hogy létezik lepényfa is.
TFTC! Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kirándulgatás legvégén éhesen...
Jót ettünk, igazi csárdahangulat van de ettől ez még szerintem nem ládaérdemes hely.
[Geoládák v3.11.3]
Tisza-tóra menet, gyors keresés,mert a család többi 6 tagja nem kimondottan kultiválta, hogy mi, szsoutdoorral már megint látszunk! Szerencsére hamar meglett. Köszönjük a lehetöséget!
A láda gyorsan meglett. A köszönet jár érte, hogy megállítottál minket a környék legjobb csárdájánál. Éhesek is voltunk, ezért beültünk ... és nem bántuk meg. A kiszolgálás valami fenomenális volt, szinte belebeszélte az ételt a bendőnkbe a pincér úr. Az étkek finomak, a porciók bőségesek. Kendvenc helyünk lett országos viszonylatban.
Annyira el voltunk foglalva az étellel, hogy nem is fotóztunk bent, pedig van mit nézni szép számmal.
köszönjük a rejtést.
Sajnos megrongálva találtam az árokban és jeleztem a csárdában. Ígérték, hogy újra rögzítik :) Nagyon finom volt a hortobágyi palacsinta :) Köszönöm a rejtést!
Szeles, derengő vasárnap délutánon tájnézegetőben a kihalt csárdánál. A ládát rendben megtaláltam kényelmes rejtekében, a portát őrző eb is csak rövid ugatással reagált a matatásomra. Talán így hangulatosabb is, mint a nyári nyüzsgésben.
Előző nap a KMGT (Kelet-Magyarországi-Geokesser-Találkozó) vidám hangulatú sütögetős, beszélgetős találkozóján vettem részt Judith meghívására, ahol régi kedves kessertársakkal töltöttük el a délutánt. Másnapra beterveztem a Kaparó Csárda felkeresését. A tulajdonos nagyon kedves volt, sejtette mi járatban vagyok, amikor meglátta a gps-t a kezemben és nagyon finom kávéval vendégelt meg. A csárda kívül-belül rengeteg néprajzi gyűjteménnyel rendelkezik, amit a környékbeliek és a visszatérő vendégek adományoznak a Csárdának. Nagyon tetszett a rejtés is, köszönet a rejtésért.
Egy lepényfa (Gleditsia) őrzi a ládát.
Andrásékkal a motorcsónakázós túra után kanyarodtunk erre. Szuper a rejtés. Nagyon szép munka.
(2021.08.22.) anettxszel újra itt jártam.
Családi nyaralás alkalmával útba ejtve. Sajnos az üregi madarakról lecsúsztam (gondolom már kirepultek a fiókák). De sebaj, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.5.3]
GCMEKT, GCBJSZ, GCKISU, GCKUNE, GCKLKS, GCTILA, GCTeEm, GCBRKF után SUP-ot béreltünk a Tisza-tónál, majd elzsibbadás után a nap végén itt vacsorázzunk. Jó döntés volt, finomakat ettünk és vérprofi kiszolgálásban volt részünk.
Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum (GCROEX) kiállítása is foglalkozik az útkaparókkal.
Hortobágy körüli csavargás, a kissé szemerkélő esőben. A madármegfigyelő toronyból néztük a gyurgyalagok rovargyűjtését, majd átsétálva a csárdához begyűjtöttük a ládát is. Nagyon köszönöm a rejtést.
Hajdú-Bihari kalandozások során itt jártunk Robogo es tabletta társaságában. Nyíregyháza, Debrecen, Hajdúszoboszló környékével ismerkedtünk, közben sok érdekes helyet is felkerestünk, hus és comos ládákat is kerestünk.
Nagyon szépen köszönöm a rejtést és a munkát, amit a láda kihelyezésébe fektettél. [Geoládák v3.3.2]
Sok megyés (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves) ládázós hosszú hétvégén kerestük fel a ládát kitkat0123 és tabletta társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Ma Hajdúszoboszlóról hazafelé vettük az irányt a Tisza-tó felé, majd Kisköre és Poroszló után felkerestünk pár Heves megyei ládát.
Köszönöm a rejtést!
Kellemes környezet, jó volt itt lenni. Nagyszerű hely minden szempontból, kiváló rejtés. Örültem, hogy nem csalódtam a moderálásakor látott tervhez viszonyítva. Ismételten köszönöm szépen a munkádat s gratulálok a rejtésedhez. Várom a következő terveket.
2 napos AK kerekezés után drive-in találat.
Pont kellemes nyújtozkodó hely volt ez számunkra. Debrecen felől folyamatosan néztem a csárda neveket, s egyik-másik esetében nem tudom, mi lehetett az eredeti funkciója. Mondjuk a "Kaparó" névről sem jöttem volna rá magamtól. :)
Találat után ittunk még egy bambit is, s jól szórakoztunk a vicces kedvű pincéren.
Köszi
Megcsíptem!
Sajnálom, hogy nem lehet magasabb pontszámot adni a rejtésre. Régen találkoztam ilyen kidolgozott, szépen kivitelezett ládával és rejtekhellyel. Gratulálok, tovabbi ehhez hasonló sok-sok ígényes ládát kívánok.
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Sajnos az első helyről lemaradtam, de még így is a dobogón végeztem. Először én inkább a magaslest néztem meg, szeretek a távolba nézelődni. :) Hamar meglett a láda, nekem nagyon nehezen sikerült visszarakni a "tetejét", remélhetőleg sokáig kitart majd, bár lehet csak én voltam béna, pedig már sok ilyen ládához volt szerencsém. [Geoládák v3.3.2] 1304.