Elhelyezés időpontja: 2014.03.02 09:30
Megjelenés időpontja: 2014.10.05 22:51
Utolsó lényeges változás: 2014.10.05 22:51
Utolsó változás: 2019.11.09 18:10
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: BDT
Felhasználó: BDT Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 650 m
Megtalálások száma: 470 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.4 megtalálás hetente
A bükkfa tövében elrejtett 15x10x6 cm-es láda a jelszó mellett tartalmazza a bónuszládára vonatkozó információt is. Ne felejtsd el feljegyezni! A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ez a láda a "Források a Börzsönyben" ládasorozat hatodik állomása. A sorozat célja, hogy olyan forrásokhoz hívjunk túrázni a Börzsönybe, amelyek érdekesek, szépek, vagy csak kevésbé ismertek a nagyközönség előtt.
Az itt fakadó 5 forrás (odaérkezési sorrendben):
- Fehér-kút név nélküli mellékforrása
- Fehér-kút
- Havanna-forrás
- VIT-forrás
- Alsó-VIT-forrás (tábla nélkül)
A forrásokról
A Dél-Börzsöny dús füvű hegyi legelőinek középkori eredetét és a települések életében betöltött kiemelkedő szerepét történeti források bizonyítják. Nagymarosnak a legelők használati jogáért többször is pereskednie kellett. A szobiakkal az 1720-as években folytatott per során a marosiak Zsigmond király 1430-as években kiállított okleveleire hivatkoztak, melyek szerint az erdei tisztásokon szabadon legeltethettek. A szobiaknak Mátyás királytól volt legeltetési jogot biztosító oklevelük. Az 1750-es években a szokolyaiakkal kellett pereskedni, mivel a szomszéd település állattartói a marosi területeken legeltettek.
Az állatok itatására a rét szélén fakadó Fehér-forrás (mint legbővizűbb forrás) vizét hasznosították. A víz felfogására lépcsőzetes vályúrendszert alakítottak ki: innen ered a Hét vályú elnevezés. Az itatót - a későbbi bővítés után - Tizenegy vályú néven említik. Szent György-naptól Szent Mihály-napig a Törökmezőn legelő, sokszor több ezer állat számára az itató közelében éjszakai szálláshelyet is kialakítottak. Az aklokat az 1980-as évek közepéig használta az itt juhokat legeltető gödi termelőszövetkezet.
Ami még érdekes adat, hogy bár a források bizonyára már régóta külön-külön helyről törnek fel, foglalásukra mégsem egyszerre és egyazon szervezet által került sor. Ha (jobb híján) végignézzük a fotókon az egykori táblákat, akkor kiderül számunkra, hogy ahány forrásház, annyi foglaló egyesület, szakosztály vagy szervezet. És a foglalások között is eltelt legalább 15 év.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az éves gc közgyűlés után még maradt időnk, így eljöttünk kicsit sétálni a Börzsöny oldalában. Nagyon régen jártam Törökmezőn, akkor még jóval nyugodtabb hely volt. Most nagy tömeg fogadott. Nem is időztünk sokáig, gyors ládakeresés után továbbálltunk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!szép a környezet a szurdok völgy. sok volt a szúnyog. sajnos a forrás nem ivóvíz pedig jól lett volna egy hűsítő korty belőle [Geoládák v3.5.3]
Reggelizés előtt megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Csaba és Tamás [Geoládák v3.4.1]
Nem adta könnyen magát. Levelek olyan vastagon álltak rajta, hogy nem is lehetett sejteni, merre van a láda, pedig többször körbejártam mindkét fát. Végül egy kis kotorászás után lett meg. A rejtővel egyeztetve a levelek helyett inkább ágakat helyeztünk rá, az egy kicsit árulkodóbb a kereső számára.
Ez lett így a 350-ik találatunk!
szép rejtés, vagyis inkább szép visszarejtés! egyáltalán nem látszottak kesser nyomok, pedig olyan helyen van ahol könnyű jól felismerhető nyomokat hagyni! [Geoládák v3.4.1]
A mai napon a kéktúra Nagymaros-Kóspallag szakaszát teljesítettük. Pazar kirándulást tudhatunk magunk mögött, és az élményt a nyakunkba szakadó égi áldás sem rontotta el. Köszi a rejtést!
Úgy sacc/kb. 30 éve jártam itt először. Még középiskolás voltam. Kézi GPS, okostelefon, otthoni számítógép, szélessávú internet ismeretlen fogalmak voltak.
Azért jó látni, hogy vannak dolgok amik nem nagyon változnak mégsem.
A túristaházat szépen felújították, viszont hiányoltam a szabad levegőn beülős pihenő padokat a bejáratnál, amik régen ott voltak.
Jó pár forrás egymás mellett. Voltak is a völgyben, de mire a ládához értem elmentek valszeg a sötét elől. Imádtam a meglévő régi jelzéseket útközben. Tuti jó emlékek régről.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
A "Megint Börzsöny" GCWalk túra hetedik ládája. Persze csak nekünk hetedik, mert a GCBE04 ládát kihagytunk. Az eső akkor kezdett rá amikor a ládát visszatettük a helyére. Pontos időzítés. Már csak néhány száz méterre van a parkoló.
Privétyik, köszi a rejtést! :)
Szombat, csodás kirándulóidő, a turistaház közelsége - és mégis, varázslatos módon a forrásoknál rajtunk kívül SEHOL egy ember! :) Nagyon tetszett, köszönjük! Utána megebédeltünk a turistaházban (ahol lehet kártyával fizetni! :) ), és hazasétáltunk szépen.
Zebegény felől érkeztünk gyalogosan. Hihetetlen ez az 5 forrás egy helyen, ilyet még nem láttunk, pedig sok-sok éve túrázunk. A hely telis-tele volt gyermekes családokkal. Mert ez egy könnyen megközelíthető hely. Csak azon tűnődtünk, hogy az öt forrásból, miért pont abból az egy "nem ivó víz" jelölésűből itatta porontyát az ember. Akartunk szólni neki, de lekéstük.
A környék tökéletes szieszta hely, a mezőn klasszat szalonnáztunk, miután megnéztük a mini zoot.
Innen vissza indulva Zebegény felé egy őzbe botlottunk úgy 15 méterre tőlünk. Szegény azt sem tudta merre inaljon, de mi se, hogy mit tegyünk a látványtól.
Köszönjük a rejtést!
Szuper túra a Börzsönyben, két ládatalálattal, gyerekkel a háton. Autóval Zebegényig, majd: Zebegény - - Kövesmező (GCkome) - - Törökmező - - GCBF06 - GCTKTO - - Zebegény. A Börzsöny eddig nem ismert oldalát láthattam, komolyabb kaptató nem volt benne, kisgyerekkel is vállalható. 17.3km, 356m szintemelkedés.
Törökmezőn túl sok időt töltöttünk, a társaság már sürgetett, így csak egy gyors ládakeresésre futotta. Remek hely, méltatlanul elvonja róla a figyelmet a közeli Törökmező.
Kedvesemmel, állatkertlátogatás után kerestük meg. Sokszor, pontosabban: számtalanszor jártam már itt. Ennek ellenére, ma is nagyon tetszett!
Köszönjük a lehetőséget!
Ma remek "kilátásokkal" vágtunk neki a Kék túra következő szakaszának, sajnos a köd keresztül húzta a számításainkat! De így is remek volt. Ez az a hely ahová majd az unokákat is szívesen elhozzuk! Köszi!
Nehezen, de megtaláltam. Félrevezető volt a dolog, de végül sikerült meglelni a "takaró" alatt. A környék szép, bár fura, hogy Törökmező közelsége ellenére ilyen elhanyagolt a híd és a pihenőnél lévő padok is. Köszi a rejtést! [Geoládák v2.2.4]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Még tavaly, és most (2019. 07. 14.) másodszor is, benne a tavalyi be nem jelentett logommal :D OKT közben. [Geoládák v2.2.5]
Szép ez a völgy. Viszont mindenkinek a figyelmét felhívnám egy fontos dologra: csak az egyik forrásra van kitéve a "nem ivóvíz" tábla, de a többi sem iható! Én ittam belőle, és egy pár órán belül nagyon rosszul lettem. Ha víz kell, kérjetek inkább a turistaszállóban!
Nagyon szép környéken van maga a láda.
Az viszont szomorú, hogy nem lehet inni a forrásból. Márcsak azért sem, mert a föld alól bújik ki. Vele szemben van egy másik, igaz az meg alig csordogált.
u.i.
Kullancs viszont akadt a ládán. Kicsi, aljasan lopódzó.
Ajánlatos a láda felemelése után mindjárt megnézni az embernek a kezét, mert akkor azonnal észrevehető (ez a 10 másodperces szabály).
Misztikus nekem ez a hely... én voltam már itt, de fogalmam sincs, hogy kikkel és mikor. Egy biztos: akkor nem ládáztam (tehát időszámítás előtt). Az állatkertet a források után megnéztük, a gyerekek jobban örültek neki.
OKT közben, kerülővel meglett. Köszönjük a rejtést, jól el volt dugva. Kis keresgélés azért kellett hozzá. A forrásokra sajnos ki volt írva a Nem ivóvíz című szörnyű papírcetli. Nehezen álltuk meg, hogy ne igyunk belőle, ugyanis a vizünk elfogyott... :(
4/3. Errefelé én még soha nem jártam így a hatalmas bükkfák lenyűgöztek. Az erdő csodás, de sajnos mindenütt érezni az elhanyagoltság illatát. A magas fákon mászkáló ifjúság nyilvánvalóan élvezi ezt az élményt, a kis állatkert is aranyos, de én annak is örülnék ha a források szebben néznének ki és a patakon a híd vagy a halásztó környéke is renoválva lenne. Köszi a rejtést!
Megtaláltuk!
Jó kis eső után érkeztünk, ezért néhány sárban csúszás nehezítette a keresést.
Mindenesetre a gyerekek élvezték, csak azért voltak egy kicsit csalódottak, mert alig volt valami a ládában. Mi azért egy picit feltöltöttük, hátha gyerekes lesz a következő megtaláló is :-)
Ennyi forrást még nem láttam egymás mellett. Hihetetlen szép ez a hely, a katlan gyönyörű látvány a forrásokkal, az érdekes gyökérképződményekkel, a szépen kialakított pihenőhelyekkel, a hangulatos fahíddal, a különleges faóriásokkal. Az egyik óriás bükkfánál először az érdekes rajzolatú barázdákra figyeltem fel. Tovább nézegetve az érdekes rajzolatból és göcsörtökből a jobb felső részén a fa alvó "arcát" véltem felfedezni. :) Köszönet a rejtésért, a gyönyörű hely bemutatásáért.
A kráter szerű völgykatlan, ami a forrásokat rejti, lenyűgözött bennünket. Különösen tetszettek a fák gyökereinek fonatai.
Köszönjük, hogy megmutattad.
Turista gps nélkül jártuk a környéket láda után kutatva. A források körül már majdnem minden bükkfát áttanulmányoztunk, de hiába. Ekkor azonban egy ügyes kis barátom szemfüles volt és ráakadt a napunk 3. ládájára. Nagy volt az öröm. Nagyon szép az erdő ilyenkor tavasszal is, hihetetlenül szép az öt forrás környéke!
Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Először picit aggódtunk a muglik miatt, de a rejtőt dicséri, hogy a kincs némileg feljebb található korántsem annyira szem előtt. A források völgye minden irányból nagyon látványos, érdemes jól körülnézni. Köszönjük a rejtést !
50 km kerékpár edzés 1000 m emelkedéssel a Kismaros - Inóc - Kóspallag - Törökmező - Nagymaros útvonalon 1 új és 10 régi ládával végig szakadó esőben.
Az ősszel szokásos Törökmező körüli GCKUPA menetet rövidítve tettem meg az intenzív csapadék miatt. Kóspallag felől kanyarodtam be a Törökmezőre vezető útra, a kalandparknál elrejtettem a bicót - itt nem fogják ellopni, józan ember ilyenkor erre nem jár. A -ön érkeztem a völgybe. A Fehér-forráscsoport szép emlékeket idézett fel: gyermekeimmel erre jártunk egy szép őszi napon, a völgybe bágyadt Napsütés szűrődött, a fákról egy-egy fuvallatra sárga levelek hullottak sűrű színességbe borítva a mesevölgyet.
A láda azonnal meglett. Szép volt a láda felől a völgy így, esőben. A következő pont, GCTKTO felé a -on indultam tovább.
Nehéz ennyire sokak által látogatott helyen ládát elhelyezni úgy, hogy az jól megközelíthető, de ne feltűnő helyen legyen. Itt a hely tökéletes volt ebből a szempontból. Kisbocs boldogan kapta elő a dobozt első nyúlásra.
Kedvenc helyem ez a sokforrásos völgy, jó, hogy itt is van ládikó!
Lesétáltunk a halastóhoz, útközben rengeteg gombával találkoztunk.
Innen indultunk az Őzike-forrás és GCViki felé.
Köszönjük a rejtést!
Ibolya, Jenő
Köszönjük a rejtést. Már sokszor jártam erre de ez a szép hely még nekem ismeretlen volt. A logfüzetet lefotóztam de az első oldalon csak a láda kód volt. Még szerencse hogy utána rájöttem hogy a jelszó hiányzik.Az is meglett de a másik oldalán a füzetnek. Sebi, Bea , Áron
Népszerű kirándulóhely, rengeteg autó és rengeteg ember volt Törökmezőn. A hely most másodszorra is annyira tetszett, mint mikor először ládáztam itt és a környéken három éve nyáron.
Itt már picit fáradtak voltunk, de azért nem adtuk fel, és ez a láda is meglett egy szép kis mászással :D Élmény volt úgy átmenni egy romos hídon, hogy a párom közben az Indiana Jones filmzenéjét dúdolta.
Ez az a találat amit én (Csabi) már be sem terveztem. Dél-Börzsönyi kilátások alatt párom és kesser társunk, az utolsó erejükkel még gyorsan átegyensúlyozták magukat az Indiana Jones hídon, így mivel nem akartam szégyenben maradni ott voltam én is a találatnál :)
Annak ellenére hogy az időjárás előrejelzés egész napos esőt mondott mégis a túra csapatunk nekivágott a tervezett túra útvonalnak Zebegény - Nagymaros-Visegrád. Nem bántuk meg mert végig esőmentes volt a túranap, esetenként még kibújt a napocska is. Igaz sár az volt, de teljesen elvisehető. Hazafelé már a vonaton voltam, akor már esett az eső. A túra során mindíg lemaradtam a csapattól mert ládáztam. Sajnos annyira siettem a logolással hogy a jelszót nem írtam fel, igaz meggyőződésem az volt hogy com-os ládt találtam, a kódban lévő számok megtévesztettek. Nem tudom mi van a készülékemmel, néha nem mutatja a láda leírást és ezért sem tudtam milyen ládát találtam. Szerencsére több fotót készítettem és a ládatulajdonosoktól azonnal seítséget kaptam. Nagyon szépen köszönöm.
Hát ez nagyon érdekes és szép volt! Ennyi szépen csordogáló forrás egy kupacban! Muris nevekkel. Jó csúszós talajjal! Alig tudtunk eljutni a ládáig. Ma nekem ez a hely tetszett legjobban. Köszönöm, hogy megmutattátok.
Éjszakai ládavadászat alkalmával begyűjtve :) Voltam már esti ládázáson de így hóban még nem. Telihold volt így majdhogynem lámpa nélkül is elég világos volt. Nagyon csodálatos volt így minden :) Megérte még "sötétben" is.
Ide már a túránk végén érkeztünk, így végül épp itt sötétedett ránk. Érdekes volt látni, hogy a forráson nagy táblán ki van írva, hogy nem ivóvíz, mégis valaki épp nem kevés palackot töltött meg vízzel.:-) A kis fahíd nem mondható bizalomgerjesztőnek, de kibírt minket, igaz csak egyesével mertünk óvatosan átmenni. A források szépen ki vannak építve és a víz is folyt belőlük.
Többször jártam már Törökmezőn, így a forrásoknál is.
Ez a láda emlékezetes marad egy sajnálatos baleset miatt. Tivi2007 szervezte túra során jártunk itt és sajnos pont ő, a túravezető csúszott el olyan szerencsétlenül, hogy eltörte a bokáját. A turistaházhoz el tudtuk vinni a forrástól, de láttuk, hogy nagy baj van és hívtuk a mentőket, akik Vácra vitték. Tivadar, ezúton is mielőbbi felépülést kívánunk!
Mai 42 km-es túra alkalmával ezt is becserkésztem!
Egyértelmű, jó rejtés, forrástól annyira messze, hogy nyugodt a logolás.
Ismertem a forrást a korábbi Kék-Túra alkalmával!
Érdekes, hogy tiltó tábla van a forrásnál, mégis fogyasztottak belőle!
Ez is valami ijesztgetés lehet?!
Köszönet a rejtésért! Egyébként is régóta adós voltam ennek a szép börzsönyi helynek a felkeresésével. Ma a kisebb lányommal kerestük meg. Nóri és Csaba (GPS-nélküli ládavadászok)
Odaérkezésünkkor tudatosult bennem, hogy itt már jártunk, talán egy másik láda apropóján. Nagyon kellemes hely, vízkészleteink ráadásul kifogyóban voltak, így külön örültünk a finom hideg innivalónak.
Úgy látszik ez ma a tip-top ládák napja volt: ez is teljesen rendben van. Apu találta meg a teljesen takart dobozt.
OKT börzsönyi szakaszának teljesítése közben Törökmező th.-ban szálltunk meg, az 1. nap befejezéseként felfedeztük a környéket. Gyönyörű ez a kis völgy a forrásokkal!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. És velem volt szeretett osztályom a Rákóczi Ferenc Általános Iskola 3/a osztálya Dunaharasztiból. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
A törökmezei tavacska felől érkeztem, furcsa volt, hogy most egy forráshoz felfelé kell másznom! Nagyon jól esett a forrás hideg vize és a láda is könnyen meglett. Köszi!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Bringával Kismarosról. Ismerős hely, nem először járok erre. A doboz hamar előkerült, kár a szinte üres vizes füzetért, azért beírtam a megtalálást. A Dél-Börzsönyi kilátások teljesítménytúra zajlott a környéken, tömegek áramlottak mindenfelé, sokan tankoltak a forrásnál is.
Országos Kéktúrázni voltunk a mai nap Kisinóc és Nagymaros között. 4 geoládát tettünk és 20 km-t gyalogoltunk. Köszönöm a rejtést!
Ennyi forrást egy helyen még nem láttam, leszámítva a Hét vezér forrást a Kőszegi-hegységben, de az egy foglalás volt. A láda tartalma teljesen elázva, a logbookba nem lehetett írni.
Hosszú idő után újra a terepen, ráadásul a Börzsönyben! Méghozzá micsoda időben!
Először a két új ládánál jártunk hóban, jégen. Itt már alig akadtak hófoltok, a sár viszont maradandót alkotott a cipőnkön. Azonban ez még csak bevezetés volt a GCDRS felé ránk váró viszonyokhoz.
Kihasználva a szép, napsütéses szombat délelőttöt gondoltam összekötöm a kellemeset a hasznossal és elrejtem a Malom-völgy felső végénél lévő feszülethez GCCRUX-ot és - ha már itt járok, akkor - megkeresem ezt a ládát. Az első, ehhez a helyhez kapcsolódó élményem még az 1990-es évhez kötődik. Akkor egy 3 napos börzsönyi túra első éjszakáját töltöttük az itteni réten egy sátorban. Az éjszaka során ketten - nem bírván harmadik társunk eszeveszett horkolását - inkább kijöttünk a forrásokhoz, ahol nagyon sok foltos szalamandrát láthattunk. Amióta Nagymaroson élek, már jóval gyakrabban fordulok meg a környéken, így sokkal több emlékem is van. A turistaház környéke szépen kiépült mostanra és - köszönhetően a remek időnek - kirándulókban, túrázókban sincs hiány. Talán megéljük azt is, hogy a környék gazdag miocén korszaki faunája is bemutatásra kerüljön néhány tárló segítségével. Folti medvémmel még a K- egy áthelyezésre került szakaszát is végigjártuk.
Rövid, év eleji, átmozgatásként a Törökmező - Kisinóc útvonalat választottuk, így ez a láda lett a 2015-ös év első találata számomra.
Nagyon szép most a Börzsöny, jól mutatnak a források is egymás hegyén-hátán. A láda és benne a logbook hála Attibatinak jó állapotban van. A túristaútra csak gatyaféken jutottam vissza. :)
Köszi
Nógrádból sétáltam, kb. 5 centiméteres hóban a ládához, 30 kilométert mutatot a GPS a nap végén.
A logbookot cseréltem, a kockává fagyott régi füzetet elhoztam, itthon szárad.
Mai börzsönyi túra levezetéseképpen látogattam meg azt a ládát. A forrásos sorozatot három nagyobb túrára osztottam és ez volt az utolsó a sorban. Kedves és ismerős helyszín egy rövid séta és könnyű találat. Jó volt, élveztem ezeket a ládákat. A Börzsönyt szeretem, túrázni muszáj, pont jókor jött a téli szünetben! :-)
Megtaláltuk, sok térerő nem volt a környéken, itthonról regisztráltuk. Nagyon szép a környék, Kismarosról túráztunk ide ötfős csapatunkkal, majd begyűjtöttük a GCTKTO ládát is, már sötétben értünk vissza a vonathoz.
Meg van, részletesen késöbb... Üdv Mr Zerge. [wapon beküldött szöveg]
A nap végére maradt ez a pont. Látszik, hogy drive-in megközelíthető része a Börzsönynek, ennek megfelelően sok kocsi állt a turista háznál.
A körben elhelyezkedő források nagyon tetszettek.
Reggel 11°C volt mikor elindultunk, itt már 13°C is lehetett. Meseszép az erdő. Megtaláltuk a VITA FORRÁSát. :-)
A mai nap legtökéletesebb pontja!
Köszönjük!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Örülök a ládasorozatnak, s idővel begyűjtöm majd őket. Kukucsival kicsit megtoldottuk a mai túrázást...
Rövid sétával az ajánlott parkolótól, gyorsan meglett.
A palackjainkat is megtöltöttük a friss forrásvízzel, jó volt otthon az ebédhez.
Érdekes, hogy mennyi kis rákszerü élőlény nyüzsgött a Fehér forrás vízében.
Érdekes, hogy a láda megjelenése előtti időből is van néhány bejegyzés a logbookban. Ezek nyilván véletlen megtalálások.
Legutóbb néhány éve jártam erre, amikor egy kedves túratársunk hamvait - kívánságának megfelelően - ennél a forráscsoportnál szórtuk szét...